środa, 28 listopada 2012

Walka z wiatrakami, czyli zabezpieczenie przędzalni Grohmana


Od dłuższego czasu z bliska obserwuję postępujący rozkład gmachu przędzalni cienkoprzędnej Grohmana przy Tymienieckiego 22/24 (przy Magazynowej), obecnie w posiadaniu CFI (nazwa tej firmy zapewne nie raz tutaj się pojawi). Budynek jest objęty obszarowym wpisem do wojewódzkiego rejestru zabytków A/44.

W kwietniu 2012 po kolejnym zauważeniu w oknach złomiarzy wycinających metalowe elementy zgłosiłem sprawę na policję (z Art. 108 pkt 1. Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami), przekazując zdjęcia osobników. m. in:

Niedługo potem otrzymałem takie zawiadomienie z prokuratury:
Nie ukrywam, że takie stanowisko prokuratury zniechęciło mnie do dalszego drążenia tematu, nie miałem zresztą wówczas czasu na to.

15 listopada, po kilku miesiącach i kilkukrotnym przepędzaniu amatorów metali z terenu zabytkowej fabryki w końcu odezwałem się do administrującego nią CFI.
Szanowni Państwo,

W załączeniu przesyłam zdjęcie niezabezpieczonego wejścia do budynku fabrycznego przy ul. Tymienieckiego 22/24 wraz z lokalizacją.

Będący w Państwa posiadaniu budynek dawnej przędzalni cienkoprzędnej Henryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego 22/24 ( http://www.cfi24.pl/en/offer-50,lodz_tymienieckiego_2224.html ) jest objęty obszarowym wpisem do wojewódzkiego rejestru zabytków A/44.

Obiekt od dłuższego czasu pozostaje otwarty od strony ul. Magazynowej, przez co jest ustawicznie dewastowany przez złodziei, których obecność można zauważyć tam codziennie. Kilkukrotnie dewastacje zgłaszane były na Policję i Straż Miejską.

Zgodnie z Art. 104. Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, mówiącym:
"Społeczny opiekun zabytków jest uprawniony do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami."

Informuję Państwa, że zgodnie z Art. 110. w/w Ustawy:
"1. Kto będąc właścicielem lub posiadaczem zabytku nie zabezpieczył go w należyty sposób przed uszkodzeniem, zniszczeniem, zaginięciem lub kradzieżą, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec nawiązkę do wysokości dwudziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia na wskazany cel społeczny związany z opieką nad zabytkami."


Zwracam się z apelem o jak najszybsze zabezpieczenie wejść do zabytkowego obiektu oraz otoczenie od ul. Magazynowej ogrodzeniem w formie uzgodnionej z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Z poważaniem,
 Następnego dnia otrzymałem odpowiedź:
W odpowiedzi na otrzymanego maila uprzejmie informujemy, iż przedmiotowa nieruchomość była należycie zabezpieczona poprzez zamurowanie wszystkich otworów na kondygnacji parteru, co m.in. było weryfikowane zarówno przez Urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jak i PINB w Łodzi.
Przesłane przez Państwa zdjęcia potwierdzają, iż w ostatnim okresie musiał mieć miejsce kolejny akt wandalizmu powodujący wyburzenie postawionych ścian-zamurowanie otworów, co uwidocznione jest m.in. na przesłanych przez Państwa zdjęciach, na których widoczne są uszkodzone Ytongi, które stanowiły materiał zabezpieczający powyższe otwory.
JEdnocześnie uprzejmie informujemy, iż w dniu dzisiejszym Spółka zleciła dokonanie ponownego zabezpieczenia otworów okiennych i drzwiowych na poziomie parteru, które poddane były aktowi wandalizmu poprzez ich częściowe wyburzenie przez nieznanych sprawców.
Sekretariat Zarządu
Jeszcze tego samego dnia wieczorem dostałem zdjęcia już zamurowanych otworów.

Cztery dni później lekkie bloczki Ytongowe byly już rozbite, wejście znów stało otworem, o czym zaraz poinformowałem CFI i konserwatora - czekam na dalszą reakcję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz