środa, 5 grudnia 2012

Fabryka Gampe i Albrechta

Ostatnio przeszła przez lokalne media informacja o rychłym rozpoczęciu inwestycji centrum biznesowo-handlowo-rozrywkowego "Sukcesja", które ma powstać na placu po wyburzonej monumentalnej fabryce  Gampe i Albrechta, późniejszych zakładach “Maltex”. Przyznaję, że przespałem moment wyburzenia Maltexu w 2008 roku, stał on z dala od moich codziennych szlaków i kiedy się zorientowałem, po kolejnym wielkim obiekcie fabrycznym z dwiema wieżami nie było już śladu.
Co zaskakujące, prywatny projekt na gruzach fabryki został zakwalifikowany do Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego i uzyskał dofinansowanie w wysokości 8 mln zł pod kuriozalną nazwą "Rewitalizacja obiektów pofabrycznych na Centrum biznesowo-handlowo-rozrywkowe SUKCESJA -Etap I". Rewitalizacja obiektów pofabrycznych, które nie istnieją, bo zostały wyburzone!



Sz. P.
Maja Reszka
Dyrektor Departamentu
ds. Regionalnego Programu Operacyjnego
Urząd Marszałkowski w Łodzi       
ul. Traugutta 21/23
90-113 Łódź

Dotyczy: dofinansowanie projektu IPI/14/2009 w ramach Działania VI.1

Szanowni Państwo,

Zgodnie z informacją na stronie RPO projekt IPI/14/2009 “Rewitalizacja obiektów pofabrycznych na Centrum biznesowo-handlowo-rozrywkowe SUKCESJA -Etap I” został zakwalifikowany do Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych i uzyskał dofinansowanie w wysokości 8 mln zł.
W 2011 r. wniosek dotyczący tego projektu został pozytywnie oceniony pod względem zgodności z kryteriami merytorycznymi w ramach Działania VI.1.
Uprzejmie proszę o wyjaśnienie następujących kwestii:

    • Zabytkowy obiekt pofabryczny, o którym mowa w projekcie, dawniej Manufaktura Bawełniana Gampe i Albrecht, później zakłady “Maltex” został wyburzony przez inwestrora w 2008 roku, po budynkach nie pozostał żaden ślad. Zatem “rewitalizacja obiektów pofabrycznych” jest niemożliwa, ponieważ nie istnieją. Proszę o informację, na jakiej podstawie pozytywnie został oceniony projekt, który - zgodnie ze swoją nazwą - nie może być zrealizowany.
    • Zgodnie z materiałami prasowymi inwestora na miejscu wyburzonych budynków stanąć ma centrum handlowe, którego częścią będzie nowy budynek naśladujący obiekt fabryczny, usytuowany w zupełnie innym miejscu oraz inaczej zorientowany niż zburzony oryginał. Proszę o podanie definicji rewitalizacji, która posłużyła za podstawę do zakwalifikowania tego projektu do Działania VI.1 “Rewitalizacja obszarów problemowych”.
    • Zgodnie z informacją  na stronie RPO, Projekt Kluczowy to przedsięwzięcie mające strategiczne znaczenie dla rozwoju województwa, którego  wdrożenie  jest  istotne  z  punktu  widzenia  osiągnięcia  zakładanych  wskaźników  rozwoju  społeczno-gospodarczego województwa oraz założeń zawartych w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego na lata 2007-2020. Proszę o informację w jaki sposób prywatne centrum handlowo-rozrywkowe spełnia to kryterium.

A oto odpowiedź:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz